Cvjetnica u subotičkoj katedrali

U spomen na Isusov ulazak u Jeruzalem, danas je u subotičkoj katedrali sv. Terezije Avilske u Subotici, mjesni biskup Franjo Fazekas predvodio misu Muke Gospodnje.

Nakon blagoslova grančica na ulasku u katedralu, uslijedila je procesija do središnjeg oltara, a vjernici su namjesto palminih i maslinovih grančica u rukama nosili grančice cicamace.

Ono što je također posebno kod ove svete mise jeste cjeloviti izvještaj Isusove muke, koji zauzima središnje mjesto u bogoslužju Cvjetnice.

Cvjetnica je uvod u Veliki tjedan, koji je predodređen za Isusovu muku i smrt, a u središtu svega nalazi se sam Isus Krist, trajni lik Božji, koji se nije kao plijena držao svoje jednakosti s Bogom, već je postao ljudima sličan.

Biskup Fazekas je u propovijedi pozvao vjernike da razmisle s kojom se od osoba, koje se pojavljuju u današnjem evanđelju, mogu poistovjetiti. Jesmo li kao starješine, vojnici, Šimun Cirenac, žene…?

»Zanimljivo je to što u Lukinu opisu Isusove muke jedini pravi junak je sam naš Spasitelj. Budimo, stoga, poput Njega u svojim teškim trenucima, problemima i patnjama. Neovisno o tome što nam drugi spremaju. Budimo slobodni, plemeniti i opraštajmo«, rekao je biskup i citirao psihoterapeuta Viktora Frankla koji je proživio pakao Auschwitza i koji je napisao »da nas zlo i patnja ne mogu u konačnici uništiti… Čovjeku se može oduzeti sve osim jedna stvari – a to je ljudska sloboda: sloboda odabira svoga ponašanja u konkretnim životnim situacijama, sloboda odabira svoga puta«.

Za kraj biskup je rekao: »I u najvećim patnjama, imamo mogućnost izabrati – možemo biti s Božjom pomoći poput Isusa, u svojoj nutrini slobodni, plemeniti, i ljudi koji žive svoju vjeru, nadu i ljubav. To je put koji vodi prema Uskrsnuću.«

Pjevanje Muke Gospodnje predvodili su solisti: Marko Križanović, Josip Francišković, Miroslav Stantić, Zlatko Matković i Nataša Kostadinović u pratnji Katedralnog zbora »Albe Vidaković« koji je predvodio i liturgijsko pjevanje.

Običaj je da vjernici blagoslovljene grančice ponesu u svoje domove i stave za raspelo ili negdje u kuću, a blagoslovljene grančice ostaju kao podsjetnik na vjernost Isusu do sljedeće godine.

Narodno vjerovanje govori i da ove grančice čuvaju od grmljavine ili zla vremena.

Foto: Vedran Jegić

Scroll to Top