Čuvari Božjeg groba

Nakon muke Gospodina našega Isusa Krista i Njegovog polaganja u grob, dok iščekujemo Njegovo Uskrsnuće, u Subotici i okolici postoji tradicija čuvanja Božjeg groba.

Čuvari Božjeg groba već na Veliki petak imaju svoju prvu »stražu« i sve dok je otvorena crkva čuvaju Isusa u grobu. U subotu ujutro, pa do večeri, odnosno obreda uskrsnog bdjenja oni se cijeli dan smjenjuju i čuvaju Isusa u grobu. Momci su odjeveni u bunjevačku narodnu nošnju – u crna svečana odijela, a na ruci imaju žuto-bijelu traku koja podsjeća na papinsku zastavu.

Svake godine se okupi od 40 do 60 momaka, a smjene su po 20 minuta.

Podaci govore kako je tu ulogu nekada činila vojska, odnosno vatrogasci, a od 1966. godine pa na ovamo katedralni kapelani su počeli okupljati mladiće koji će vršiti počasnu stražu kraj Isusova groba. Ne postoje dokazi o incidentima, ali samo prisustvo mladića, odnosno čuvara već doprinosi da do toga ni ne dođe. Njihova prisutnost, sabranost i poštovanje prema Gospodinu, potiče i druga na molitvu u tišini.

Posljednjih nekoliko decenija, a tako i danas čuvari mogu biti samo neoženjeni muškarci koji su primili sakrament krizme. Ono što je hvale vrijedno jeste da je ovaj običaj usko vezan uz liturgiju Velikog petka i Velike subote, a momci dolaze svojom voljom i bez ikakve nagrade, nego je sve prožeto vjerom.

Na Veliku subotu u određeno vrijeme Čuvare Božjeg groba okupi biskup i porazgovara s njima, te im kaže par poticajnih riječi. Ujedno se i skupa fotografiraju, što ostaje zabilježeno za naredna pokoljenja. Imaju svoje dnevnike u koje se vode podaci tko je koje godine bio među Čuvarima i tko je u kojoj smjeni bio.

Čuvari imaju i važnu ulogu jer donose kip Uskrslog Isusa, kojega u procesiji oko crkve i nose, kao i »Nebo« i svijeće uz Presveti oltarski sakramenat.

Nakon obreda Uskrsnuća u subotičkoj katedrali, Čuvari Božjeg groba odlaze na prijem kod biskupa čestitati mu Uskrs.

Iz ovog običaja Hrvata u Vojvodini generacijama u nazad stasavaju dobri vjernici, koji su primjer mladima i koje prati glas pobožnih i dobrih mladića.

Scroll to Top