Vegyétek a Szentlelket! (Jn 20,22–23)

A Szentlélek ünnepe és a bérmálás szentségének kiszolgáltatása a szabadkai Székesegyházban

   Pünkösdvasárnap Fazekas Ferenc megyéspüspök vezette az ünnepi szentmisét a szabadkai Avilai Szent Teréz-székesegyházban, és egyben kiszolgáltatta a bérmálás szentségét az idei bérmálkozóknak, akik valamennyi szabadkai plébániáról gyűltek össze. A püspökkel együtt koncelebráltak a paptestvérek: Željko Šipek általános helynök, dr. Andrija Anišić plébános, Vinko Cvijin plébános, Ivica Ivanković Radak birósági helynök, Josip Štefković esperes, Dragan Muharem esperes, Dražen Skenderović ceremonárius és Sótányi Ferenc diakónus.

    Pünkösd ünnepe a Jeruzsálemben az apostolokra leszálló Szentlelket jelképezi, ötven nappal Krisztus feltámadása után. A Szentlélek eljövetele által az apostolok olyan ajándékokat kaptak, amelyek segítették őket küldetésük teljesítésében: az Evangélium hirdetése minden nép között.

    A szentbeszéd elején Fazekas püspök hangsúlyozta:
– Isten Lelkének működéséről gyakran olvashatunk a Szentírásban. A világ teremtése előtt a Lélek ott lebegett a sötétség és a káosz fölött. Isten Lelkéből táplálkoztak, és Lelkének segítségével működtek az ószövetségi kimagasló egyéniségek. Jézust ugyancsak a Lélek járta át működésének kezdetén, amikor megkeresztelkedett a Jordánnál. A Lélek éreztette hatását az első pünkösdkor, az Egyház születésnapján. A Lélek fuvallatára gyűltek össze az idegenek és a tanítványok Jeruzsálemben az első pünkösd napján. A Jeruzsálemben összegyűlt nemzetek a Lélek kiáradása folytán értették meg egymás nyelvét. A Lélek teremtette meg az emberiség egységes nyelvét, amelyet mindenki megért: a szeretet nyelvét.

   Majd a püspöatya hozzátette:
– Ez a pünkösdi folyamat ma sem szűnt meg. Ami közel kétezer évvel korábban történt, az mind a mai napig érezteti hatását. A Lélek ott fú, ahol akar. A Lélek kiáradása az első pünkösdkor olyan esemény, amely ma is szüntelenül megismétlődik, és folytatódik. Isten Lelke mindig kész megismertetni velünk igazságait, kész Krisztus útján vezetni, és bátorrá avatni bennünket. Ebben a kegyelemben részesülünk, amikor a szentségekhez járulunk, különösképpen bérmáláskor. Ezen kívül a Szentlélek rendkívüli ajándékairól is tudunk, amelyekkel különféle karizmákkal áldja meg a hívőket, gazdagítva Anyaszentegyházát. Ezek megnyilvánulását a szentek életében félreérthetetlenül is meg is ismerhetjük.

   A bérmálás szentségével az ember megerősíti hitét és az Egyházhoz való tartozását. Ezt a szentséget krizmának is nevezik, amely elnevezés a krizma, vagyis a szent olaj nevéből származik. A krizmát Nagycsütörtökön szentelik meg, és ezzel kenik fel a bérmálkozókat. A szent olajjal megkent bérmálkozók felnőtt katolikusokká válnak, és ezzel kötelezik magukat, hogy a Szentlélek segítségével tanúságot tegyenek, megéljék és megvédjék hitüket.

  Az ünnepi szentmisét a székesegyház Albe Vidaković kórusa Miroslav Stantić vezetésével tette még ünnepélyesebbé. A szentmise végén a bérmálkozók köszöntötték a püspökatyát, majd közös fényképpel örökítették meg az ünnepet.

   A bérmálás az egész egyházmegye területén még tart, így nincsenek pontos adatok a Szabadkai Egyházmegye bérmálkozóinak számáról. A szabadkai Székesegyházban megtartott ünnepi szentmisén, pünkösdvasárnap 88 bérmálkozó részesült a szentségben: 11 magyar és 77 horvát nyelven.

Sz. Sz., Sajtóiroda

Fotó: Vedran Jegić

Scroll to Top