Jézus a mi igazi orvosunk és vigasztalónk

„Kelj föl, menj. Hited meggyógyított téged” (LK 17,19)

   A Lourdes-i jelenés napján, február 11-én, Fazekas Ferenc megyéspüspök alkalmi szentmisét mutatott be a szabadkai Avilai Szent Teréz székesegyházban.
    Szentbeszédében a püspök atya többek között kiemelte:
   -A mai ünnep, Szűz Mária Lourdes-i megjelenésének ünnepe, alkalmat ad arra, hogy szembenézzünk a betegség mindennapi valóságával. A mi életünk bármely területén nagyon fontos a hit és a remény, úgy a betegségünkben is nélkülözhetetlenek ezek az isteni erények. Az evangéliumok is arról tanúskodnak, hogy Üdvözítőnk csak azoknak a betegeknek tudta megadni a testi-lelki gyógyulást, akikben élő hitt volt, és akik végső soron tőle remélték a felépülésüket – majd hozzátette még -. A betegek kenete az a szentség, amely a szenvedő Krisztushoz kapcsol minket, aki egyben a mi igazi orvosunk és vigasztalónk. A betegek lelki gondozásában nem feledkezhetünk meg az Eucharisztia jelentőségéről. A betegség pillanatában az Oltáriszentség magunkhoz vétele egyedülálló módon hozzájárul a belső lelki átalakuláshoz. A beteget összekapcsolja Jézus áldozatával, aki önmagát ajánlotta fel a Mennyei Atyának, hogy minden ember üdvözülhessen.
    Záróbeszédében a megyéspüspök köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek az ünnepet megelőző lelki megújulás előkészítésében, valamint megköszönte a paptestvéreknek, akik az elmúlt kilenc nap során szentmiséket mutattak be, gondolatikkal és szentbeszédeikkel buzdították a híveket.
    Az áldást követően a püspök atya és asszisztenciája a Szűzanya szobra előtt térdre borulva imádkoztak Szűz Mária Szeplőtelen Szívéhez.

A Lourdes-i Boldogasszony

    Ezt az emléknapot X. Szent Pius pápa terjesztette ki az egész Egyházra 1908-ban, a lourdes-i jelenések 50. évfordulóján.
    Az 1858. február 11-e és július 16-a közötti időszakban a Boldogságos Szűz Mária tizennyolc alkalommal jelent meg a tizennégy esztendős Soubirous Bernadette-nek. A Pireneusok északi lábánál fekvő Lourdes-ban Bernadette és két barátnője elindult rőzsét gyűjteni, amikor a társaitól lemaradva Bernadette a Massabielle-sziklafal barlangjában meglátott egy szép, fehér ruhás hölgyet. A hölgy kék övet viselt, saruit egy-egy sárga rózsa díszítette, kezében rózsafüzért tartott. Társai semmit sem láttak, a látomásokban mindvégig csak Bernadette részesült, bár a látomások hírére egyre többen kísérték őt a barlanghoz. A látomásokban megjelenő szép hölgy egy alkalommal arra utasította Bernadette-et, hogy fakasszon forrást a barlang egy bizonyos pontján, igyon belőle és mosakodjék meg benne. Később azzal is megbízta a kislányt, hogy „mondja meg a papságnak, építsenek kápolnát és jöjjenek el körmenetben a látomás helyszínére”. A kislány a helyi plébánosnak is beszámolt a jelenésekről és az idő múlásával Peyramale abbé belátta, hogy a kislányt semmiféle érdek nem vezérli. A plébános azonban óvatos is volt, egyre csak a szép hölgy nevét tudakolta. Március 25-én a hölgy bemutatkozott, amikoris lourdes-i tájszólásban, a kislány előtt teljesen ismeretlen teológiai szakkifejezéssel fedte fel kilétét: „Én vagyok a Szeplőtelen Fogantatás”.
    A Szeplőtelen Fogantatás dogmáját 1854. december 8-án hirdette ki IX. Pius pápa. A kis Bernadette-nek július 16-án jelent meg utoljára a szép hölgy, azután a látomások befejeződtek. A forrás viszont ma sem apadt ki, csodás gyógyulások történnek folyamatosan, helyzetüket reménytelennek megélő betegek tízezrei gyógyultak meg a barlangnál, hirdetve Isten határtalan jóságát, mindenható erejének gyógyító hatalmát és a hit erejét. Isten ezt a kisleányt használta fel arra, hogy a betegek és a szenvedők figyelmét felhívja az Eucharisztia jelentőségére.
    A tarbes-i püspök 1862-ben ismerte el a jelenések valódiságát és engedélyezte a Lourdes-i Boldogasszony tiszteletét. 1864-ben állították fel a barlangban a szép „fehér hölgy” szobrát, melyet Joseph Fabisch készített Bernadette leírása alapján. A barlang közelében lévő Szeplőtelen Fogantatás neogót stílusban épített templomát 1871-ben szentelték fel, 1876-ban basilica minor rangot kapott.
    A lourdes-i jelenések természetfeletti jellegét XIII. Leó pápa hivatalosan is elismerte 1891-ben.
    1933-ban az Egyház a szentek sorába emelte Soubirous Bernadette-et.
   II. János Pál pápa kezdeményezésére 1993-tól a Lourdes-i jelenések napján van a Betegek világnapja is.

Sz. Sz., Sajtóiroda

Scroll to Top