A szent három nap kezdetén Fazekas Ferenc megyéspüpök olajszentelő szentmisét mutatott be az Avilai Szent Teréz-székesegyházban.
Az ünnepi bevonulást követően a szentmise főcelebránsa köszöntötte az egyházmegye papjait, a szerzeteseket, a szerzetes nővéreket, a papnövendékeket, a szeminaristákat, a székesegyházi kórust, a kántort és az egybegyűlt híveket.
Szentbeszédében a püspök atya hangoztatta:
– Sokszor a ma embere abban az elképzelésben szenved, hogy valami látványosat kell cselekednie mindig. Azonban ennek az a veszélye, hogy mindez csak hírverés marad, és feltűnés, de többnyire hiányzik belőle a tartalom s a szeretet. Ugyanis a látványosság mindig üres és meddő marad, viszont a szeretet épít, biztat, lelkesít még akkor is, ha csupán apró cselekedetről van szó-, majd a megyéspüspök hozzátette – Jézus Krisztus egész küldetése során, mély együttérzéssel viszonyult minden szenvedő felé. A szeretetet gyakorolva mi is Jézust követjük ebben a világban. A mi keresztény reményünk a jövendő világban van, amely mozgatja a cselekedeteinket és egész létünket.
A prédikációt követően, Ferenc püspök atya köszöntötte azokat a papokat akik idén ünneplik papszenteléseik évfordulóját: ft. Savelin Zoltánt (50 éves papi szolgálat), ft. Utasi Jenőt (50 éves papi szolgálat), ft. Pesznyák Bélát (50 éves papi szolgálat), ft. Paskó Csabát (25 éves papi szolgálat) és Bernard Barbarić OFM atyát (25 éves papi szolgálat).
A mai nap a papi rend megalapításának a napja is egyben. A kétnyelvű szertartás alatt a papság megújította a felszenteléskor tett fogadalmaikat magyar-, illetve horvát nyelven.
A szentmise végén a püspök megszentelte a szentségek kiszolgáltatásakor használt három szent olajat: a katekumenek (keresztelendők) olaját (Oleum Cathecumenorum), amelyet a kereszteléskor használnak; a betegek olaját (Oleum Infirmorum), amelyet a betegek megkenésénél használnak, és a krizmát (Oleum ad Sanctum Chrisma), amelyet bérmáláskor, papszenteléskor, templom- és harangszenteléskor használnak.
Az olaj és az olajjal való megkenés, bibliai alapokon, a Szentlélek jelképei közé tartozik. Már az Ószövetségben is találkozunk Isten felkentjeivel, akiket Isten akaratából olajjal kentek fel. Jézus azonban különleges módon Isten felkentje, hiszen az ő emberségét teljes egészében felkente a Sze ntlélek. Krisztus, héberül Messiás, azt jelenti: a felkent.
A szentségekben az olaj a Szentlélek ajándékait közvetíti. A katekumenek olaja azt a lelki erőt, amely szükséges a gonosz lélekkel szembeni küzdelem idején. A krizma már Isten királyi népébe való felkenésünket jelzi. A betegek olaja pedig a testi-lelki erőt és gyógyulást jelzi és valósítja meg a Szentlélek által. Az olaj tehát a gyógyulás, az enyhülés szimbóluma is. Az irgalmas szamaritánus is olajjal és borral gyógyította a félholtra vert ember sebeit. Az olaj enyhíti a fájdalmakat, táplálja, erősíti a testet, de a szentségben nem természetes módon, hanem a Szentlélek ereje által. A krisztusolajjal való megkenés a kegyelem teljes elterjedését szimbolizálja. Erőt ad a kísértés elleni küzdelemben, valamint egyfajta pajzsot a bűn ellen.
Az olajszentelő szentmise végén Šipek Željko általános helynök a papság nevében felolvasta húsvéti köszöntőjét.
Sz. Sz., Sajtóiroda
Fotó: Željka Vukov